SUMMERSIDE BASEBALL

Teams // 2020

Blastball

black back

Team #1

Brody Hamilton
Liam Dunn
Max Paufler
Jayden Wagner
Finley Gallant
Benjamin Evans
Porter Arsenault

red back

Team #2

Oliver DesRoches-Ross
Samuel Cote
Alec Gallant
Jack Butler
Ember Shea
Payten Green
Lily Reilly

black back

Team #3

Jayden Gallant-Costain
Curtis Coughlin
Jacob Vincent
Ezra Thibeau
Finley Hoffert
Hunter Siddall
Hugh Murphy

black back

Team #4

Knox Hann
Nora Ramsay
Thomas Ramsay
Noah Arsenault
Xander Adams
Alexander Gaudet
Emily Gaudet
Isaac Gaudet 

red back

Team #5

Nate Hashie
Vincent Bosse
Lane Arsenault
Kaya Campbell
Brantley Perry
Roman Bernard
Bennett Collins

black back

Team #6

Abel Millman
Conrad Martin
Zakkary Ashley
Thomas Desroche
Tyson MacDougall
Willow Gallant
Sawyer Gallant

Pony

black back

Team #1

Cameron Arsenault
Hayden Arsenault
Dominic Gallant
Jackson Paupit
Dorian La Rose-Blais
Crimson Craig

red back

Team #2

Libby Arsenault
Xander Halupa
Cameron Ramsay
Bria Palmer
Caleb Arsenault
Walker Praught

black back

Team #3

Jase Suyom
Sherwin Suyom Jr
Morgan Roper
William Wright
Jayse Wedge
Jamie Stewat-Lee
Charlie Gallant

red back

Team #4

William Heaney
Liam Ranahan
Madelyn Ranahan
Logan Dickson
Tony Gu
Mya Doucette

9U

black back

9U Team #1

Co Coaches: Will Arsenault & Michelle Rioux

Autumn Martin
Kylie Pendergast
Max Rioux
Austin Arsenault
Bransen Cannon
Noah Gaudin
Alex Hickey
Ryan Reid
Husdon Murray
Hunter Hiller
Kaleb Arsenault

red back

9U Team #2

Co Coaches: Dave Kenny & Kirk Heckkner

Nico Kenny
Sunny Heckkner
Donny Heckkner
Logan Gallant
Rowen Champion
Lincoln Lynch
Caleb Arsenault
Eli Perry
Bennett McAvinn
Jax Goodwin

black back

9U Team #3

Coach: Arron Lyle

Cohen Lyle
Easton Hustler
Ryker Griffen
Audric Gallant
Callen Locke
Cain Bulger
Broogan Palmer
Jasper Matthew
Clark McGuigan
Lennox Perry
Deandre Uloho

11U

black back

11U "A"

Team #1 - Head Coach: Mario Arsenault

Aidan Arsenault
Carter Arsenault
Beckett Woodacre
Lincoln Gardsmith
Michael Gardsmith
Kamryn McLellan
Westin McLellan
Jacob Stewart
Landon Yeo
Zachary Arsenault
Joseph Chaisson
Riley Skevington
Coulson MacAusland

Team #2 - Head Coach: Matt Christian

Liam Christian
Luke Somers
Cohen Spencer
Rylan Hamilton
Max Gaudet
Isaac O’Keefe
Caiden Laughlin
Isaac McKenna
Ashton MacDonald
Thomas Jones
Kolton Nicholson
Aaron Upshall
Landon Collicut

Team #3 - Head Coach: Chad Praught

Cale Praught
Samuel Vincent
Burke Mills
Tom Ramsay
Hudson Lynch
Brock Shaw
Wilson Leard
Michael Brown
Isaac Stewart
Cruz Johnson
Kane Johnson
Kaleb Griffin
Isaac Gaudet

red back

11U "AA"

Head Coach: John Chaisson

Ace Oatway
Jaxen Arsenault
Parker Chaisson
Jack MacDonald
Jonah Ferrish
Will McAlduff
Curtis Frizzell
Brendan Spencer
Emmanuel Morrell
Owen Hickey
Fischer Gallant
Jay Brown

black back

11U "AAA"

Head Coach: Adam Connolly

Caleb Adams
Ben Connolly
Griffen Campbell
Ben MacGregor
Jackson Ramsay
Brady Desroches
Ashton Desroches
Henry Patterson
Liam MacDonald
Riley Cormier
Quinn Praught
Brody Noye

13U

black back

13U "A"

Team #1 - Head Coach: TBD

Team #2 - Head Coach: TBD

red back

13U "AA"

Head Coach: Mike DesRoche

Jaxon Arsenault
Max DesRoche
Cole Dowling
Lincoln Dyer
Nolan Ferrish
Casey Johnson
Landon Laughlin
Ayden MacKay
Damon Noonan
Harrison Ramsay
Holden Rush
Brett Stewart

black back

13U "AAA"

Head Coach: James Wedge

Greyson Arsenault
Kalen Bernard
Seth Bulger
Aaden Campbell
Tucker MacDonald
Evan MacFarlane
Zack McNeill
Seamus Ramsay
Cohen Richard
Jordan Shaw
Karli Snow
Tyson Wedge

15U

black back

15U "A" Team 1

Head Coach: Tim Day

Cole Holland
Zach Ellis
Gavin Cameron
Deacon Wagner
Isaac Mosher
Camdyn Day
Alex Day
Regan Inman
Drew Cormier
Devon Cormier

red back

15U "A" Team 2

Assistant Coaches: Kelly Howell & Brian Andrecyk

Ty Cameron
Ethan skeffington
Keegan Duffenais
Riley Gallant
Riley Short
Donavan Caissie
Logan Gallant
Sam Stretch
Nathan Mann
Ava Andrecyk

black back

15U "AAA"

Head Coach: Wes Echlin

Owen Jones
Cole Echlin
Hayden Ellis
MacKenzie DesRoches
Caleb Gallant
Brandon Smith
Clark Allain
Maddix Hamilton
George Gallant
Griffin Ryan
Brayden MacAusland
Ethan Dickson

18U

black back

18U "A"

Team #1 - Head Coach: Michael D’Agostino

Cole Andrews
Jordan Arsenault
Andrew Cameron
Connor Costain
Coleson Dodds
Owen Dowling
Ty Ferguson
Noah Gallant
Ben Gaudet
Dylan Gilfoy
Jaden Hogg
Ethan Warren
Ethan O’Keefe
Carson Thibideau
Joshua Upshall

Team #2 - Head Coach: Darrel Kirev

Carson Arsenault
Zachary Costain
Rave Ferguson
Jonah Gallant
Sam Gallant
Brayden Kirev
Colton Lowther
Jackson MacDougall
Kyle Payne
Thomas Rayner
Carter Ripley
Jonathan Rodriguez
Noah Taylor
Ty Newman
Ayden Wood.

red back

18U "AA"

Head Coach: Gian Martinson

Jacob Dunn
Nic Gunning
Owen Lynch
Kalib Snow
Garrett Culleton
Connor Ellsworth
Parker Gallant
Cody MacCormack
Ty Arsenault
Ben Gallant
Duncan Picketts
Evan MacDougall
Matt Dunn
Kendal Burns
Liam Greenan